
Практикум для лікарів – педіатрів Центрів СНІДу
«Актуальні питання діагностики, лікування та супроводу ВІЛ – інфекції та ко-інфекцій у дітей та підлітків».
Громадська організація «Дитинство – без СНІДУ» у співпраці з Центром «Клініка для лікування дітей, хворих на ВІЛ- інфекцію/СНІД» НДСЛ ОХМАТДИТ за фінансової підтримки ВБО «Мережа100% життя» в рамках виконання проекту « Медико-соціальний та психологічний
супровід ВІЛ-інфікованих дітей з нестандартним або ускладненим перебігом захворювання, які лікуються в Центрі «Клініка для лікування дітей, хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД» НДСЛ «ОХМАТДИТ» організувати та провели в Києві з 13 по 15 березня 2018 року Практикум для лікарів – педіатрів Центрів СНІДу «Актуальні питання діагностики, лікування та супроводу ВІЛ – інфекції та ко-інфекцій у дітей та підлітків».
В роботі Практикуму прийняли участь лікарі – педіатри та дитячі інфекціоністи обласних та міських центрів СНІДу з 23 областей України
Програма Практикуму готувалась на підставі результатів опитування лікарів обласних Центрів СНІДу щодо найбільш актуальних питань щодо ведення випадку ВІЛ у дітей.
З ключовими доповідями тренерами виступили практикуючі лікарі- тренери «Інформаційно – ресурсного навчального центру ім. заслуженого лікаря України С.В. Комар» при НДСЛ «ОХМАТДИТ» Солдатенкова О.В., Возняк І.Ю., Козлова О.С., Сердюк М.П., Морозик О.Є.
З вітальним словом до учасників Практикуму звернулася представник Центру Громадського здоров’я МОЗ України Т.Стариченко.
Люльчук М.Г , старший науковий співробітник ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В Громашевського НАМН України», кандидат медичних наук виступила з доповіддю щодо результатів досліджень про використання СКК та дослідження первинної резистентності.
Одним з гострих питань, які цікавлять лікарів, є діагностик та лікування коінфекції ВІЛ/гепатит В та С у дітей. Морозик О.Є. представив доповідь щодо міжнародних стандартів та досвіду лікування гепатитів В та С, в тому числі з використання препаратів прямої дії, які є в наявності в Україні. Солдатенкова О.В. надала інформацію щодо взаємодії препаратів для лікування ВІЛ та гепатитів у дітей.
Учасники отримали буклет «Діти, ВІЛ та гепатити», розроблену спеціалістами організації за підтримки EATG .
Сердюк М.П та Чєчєнєва В.О. надали інформацію щодо проблем виявлення , діагностики та лікування туберкульозу у дітей, в тому числі мультирезистентного. Всі доповіді були ілюстровані клінічних випадків пацієнтів НДСЛ «ОХМАТДИТ». Лікар – фтизіатр , спеціаліст ВБО «Мережа 100% життя» Варченко Ю.А. доповів про можливості використання LAM — тестів з метою ранньої діагностики туберкульозу ТБ у ВІЛ – інфікованих дітей.
Коморбідності у дітей є складною проблемою, які мало висвітлена в літературі, яка доступна лікарям.
Котова Н.В, доктор медичних наук, професор Одеського мед університету . підготувала повідомлення щодо кардіоваскулярних ризиків у ВІЛ- позитивних дітей. Онкогематологічні порушення при ВІЛ – інфекції були висвітлені в доповіді головного лікаря – гематолога м. Києва Кавардакової Н.В.
Козлова О.С ознайомила учасників з сучасними даними щодо патології щитовидної залози у ВІЛ – інфікованих дітей.
Одним з найгостріших для учасників Практикум стали питання соціального супроводу та допомоги дітям та підліткам, забезпечення доступу до лікування у проблемних родинах.
Яцюра О.П. координатор проекту «Центр знань», кандидат філологічних наук, надала інформацію щодо впровадження сучасних підходів до роботи з підлітками, ролі соціальних служб в цьому процесі. Панделі К., спеціаліст ВБО «Мережа 100%життя» провела майстер- клас щодо консультативної роботи з підлітками та «складними» батьками,
Учасники підкреслили необхідність розвитку програм з питань розкриття ВІЛ статусу та надання професійної психологічної підтримки підліткам.
Особливо гаряча дискусія відбулася під час виступу начальника відділу профілактики небезпечних захворювань Міністерства Соціальної Політики України Сановської В.А. з проблем організації допомоги у випадках недотримання батьками прихильності до лікування дітей . Працівники соціальних служб, так як і лікарі, мають обмежені інструменти щодо вирішення цієї проблеми. Було прийняте рішення зібрати інформацію щодо випадків відмов від лікування дітей в родинах, та на підставі цього провести зустріч щодо подальшої співпраці.
За традицією, був проведений Всеукраїнський консиліум з розгляду складних клінічних випадків з практики лікарів центрів СНІДу.
Значна частина учасників були присутні на Практикумах, які проводилися регулярно в 2005- 2007 роках, та дуже позитивно сприйняли відродження цієї традиції, співпраці з ГО «Дитинство – без СНІДУ» у адвокатуванні вирішення проблемних питань.
Учасникам були надані CD диски з матеріалами Практикуму.